اسب درمانی

 

اختلال دیگر که اسب می تواند در درمان آن نقش عمده ای را ایفا کند در خود ماندگی یا اوتيسم، نوعی اختلال رشدی در مغز کودکان است که با نقص در برقراری رفتارهای ارتباطی و تأخیر در تکلم و نقص در بروز احساسات آنها نمایان می شود. 

در گذشته کودکان اتیسم با سگ ها ارتباط برقرار می کردند اما در نیم قرن اخیر اسب ها برای آنها از دو جهت نقش بهتری را بازی می کنند.

۱-  سوارکاری اعتماد به نفس این کودکان را بالا می برد زيرا کودکان متوجه این امر می شوند که می توانند به تنهایی افسار حیوان را در اختیار بگیرند و او را کنترل می کنند.

 ۲- سواری فقط سوار شدن بر اسب نیست در ورای آن ارتباط صمیمی بین سوارکار و اسب برقرار می شود، سوار با اسب خویش صحبت می کند او را آرام کرده ، حتی مانند یک مادر از او نگهداری می کند، اسب را غشو کرده و به او غذا می دهد کودک اوتيسم این رابطه را به بیرون از محیط سواری انتقال می دهد.

هیدروتراپی یا اسب درمانی می تواند در درمان Attain Deficit Hyperactity Disorder یا اختلال پیش فعالی / کمبود توجه (ADHD) نیز موثر باشد.

مطالعات نشان داده اند با کمک اسب می توان توجه و تمرکز را بالا برد. اسب حیوان با هوشی است برای پیدا کردن جهت و به عشق دنبال سوارکارش می رود.

آنها با کوچکترین حرکت سوارشان با احساس او هماهنگ می شوند سوارکار نمی تواند هیچ چیز را از اسبش دور کند. اسب ها می توانند بگویند آیا شما هیجان زده، عصبی یا خوشحال هستید. کودکی که عدم تمرکز دارد وقتی سوار اسب می شود برای کنترل اسب بالاجبار مجبور به جمع کردن حواس می شود.